top of page

TABLO 2.3.A Yolcu ve Ekipler Beraberinde Taşınabilen Tehlikeli Maddeler Tablo İncelemesi

Güncelleme tarihi: 14 Eyl 2022

Tehlikeli Maddelerin yolcular ve ekipler tarafından ;

  1. Kayıtlı bagaj olarak veya bu bagajın içinde,

  2. El bagajı / Kabin bagajı olarak veya bu bagajın içinde veya,

  3. Kişilerin yolculukları esnasında üzerlerinde taşınması, IATA DGR 2.3A tablosu ve ilgili açıklamaları haricinde "KESİNLİKLE YASAKTIR".

Lityum piller

Lityum piller sık kullanılan birçok maddede bulunur. Cep telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız, tabletiniz ve hatta kameranız şarj edilebilir lityum iyon pillerle çalışır. Hasar gördüğünde, kısa devre yaptığında veya aşırı ısındığında, bu piller alev alabilir.


Taşınabilir elektronik cihazlarınızı (kameralar, dizüstü bilgisayarlar ve telefonlar gibi PED'ler) check-in bagajınızda değil, el bagajınızda (el bagajınızda) taşımalısınız. Normal şartlar altında, dizüstü bilgisayarlarımızı, e-Okuyucularımızı, tabletlerimizi veya MP3 çalarlarımızı çalışmak, okumak, müzik dinlemek veya film izlemek için gemide kullanabiliriz. Cep telefonlarımız bile çoğu uçakta basit oyunlar oynamak için kullanılabilir.


Bununla birlikte, PED'lerin uçak ekipmanına müdahale edebileceğini ve bunun bir uçak tipinden diğerine farklılık gösterdiğini unutmayın. Bu nedenle havayollarının onları her zaman "uçak moduna" geçirmeleri gerekir.


Dangerous Goods | EASA (europa.eu)


TABLE 2.3.A

Provisions for Dangerous Goods Carried byPassengers or Crew (Subsection 2.3)

DGR-63-EN-RGB - dgr-63-en-2.3.a
.docx
Download DOCX • 33KB

IATA DGR 2.3.2 Referansından IATA DGR 2.3.4'e kadar olan referanslar, sadece ilgili taşıyıcıların böyle bir taşımaya onay vermesi halinde, yolcu ve ekip beraberinde taşınmasına izin verilen tehlikeli maddeleri göstermektedir. "TAŞIYICILARIN ONAYLAMA İŞLEMİNİ VE TAŞINMASI İÇİN ONAYLANMIŞ TEHLİKELİ MADDELER İÇİN GEÇERLİ OLABİLECEK TAŞIYICIYA AİT ÖZEL GEREKLİLİKLERİ TANIMLAYAN YAZILI PROSEDÜRLERİNİN OLMASI TAVSİYE EDİLMEKTEDİR. Tavsiye edilen uygulama hakkında daha fazla bilgi, IATA DGR 64'ncü Baskı 2023 Kitabında 1.4.2.2 referansında belirtilmiştir.


IATA DGR 2.3.2.2, 2.3.2.3, 2.3.2.4, 2.3.3.1 ve 2.3.4.1'de izin verilen tehlikeli maddelerin taşınmaları halinde taşıyıcının "SORUMLU KAPTAN PİLOT"a bilgi vermesi gerekmektedir. Taşıyıcılar, sorumlu kaptan pilota bilgi vermek için IATA DGR Ref. 1.4.2.2(f)'de önerilen uygulamayı izlemelidirler.


"NOTOC" Notification to Captain" Tehlikeli Maddeler Kaptan Pilot a Bilgi Formu Örneğidir.

0 görüntüleme0 yorum
bottom of page