top of page

Köpekler ile Sahte Lityum Bataryalarını tespit etmek

Theloadstar : Alex Whiteman Haberi : 27/09/2022

Köpekler ile Sahte Lityum Bataryalarını tespit etmek

Kargodaki tehlikeli maddeleri tespit etmek için köpekleri kullanmak, beyan edilmemiş lityum pilleri tespit etmek için köpekleri kullanarak 6 aylık bir Fransız denemesinin sonucunu bir adım daha ileri taşıdı.

Köpek bakıcısı Diagnose ve Worldwide Flight Services (WFS) tarafından yürütülen deneme, yangın riskleri nedeniyle uçuş güvenliğine yönelik en büyük tehditler arasında sayılan, beyan edilmemiş lityum piller için fiziksel kontrollerdeki eksiklikleri ele aldı.

WFS küresel sağlık, güvenlik, güvenlik ve çevre başkanı David Clark, The Loadstar'a şunları söyledi : “Eğitimli köpeklerin karton kutulara ve tahta sandıklara gizlenmiş bireysel dizüstü bilgisayar pilleri gibi öğeleri tespit etmesiyle %100 başarı oranı elde edildi.

“Bu girişimin itici gücü, havayolu müşterilerimize bir uçakta seyahat etmeden önce beyan edilmemiş lityum gönderilerini belirleyerek gelişmiş bir güvenlik seçeneği sunmaktı.

Maliyetleri azaltmak değil, riskleri azaltmakla ilgili” dedi.

Köpek kullanmanın maliyetine ilişkin bir rakam vermeyi reddetti, ancak Bay Clark onları görev için seçmenin ve eğitmenin yaklaşık beş ay sürdüğünü kaydetti.

Eğitimin, köpekleri patlayıcı bulmak için eğitmek için kullanılan tekniklere benzer olduğunu ve hayvanların diğer ulaşım modlarında kaçakçılık yapanları ve sahte lityum pillerini tespit etmek için kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.

“Ancak köpeğin kullanılacağı ortamın özellikleri, seçimi, eğitimi ve test edilmesinde önemlidir” dedi.

Deneme, WFS'nin Lyon kargo terminalinde "binlerce" kargo sevkiyatı üzerinde adımlarını atan iki köpek tespit ekibini içeriyordu. Hacimleri üç metreküpü aşan birimlerde lityum iyon ve lityum metal telefon pilleri buldular ve ayrıca bir metreküp içinde tek bir düğme pili tespit ettiler.

Bununla birlikte, deneme sonuçları olumlu olsa da, özellikle İngiltere'de patlayıcıları tespit etmek için köpeklerin kullanılmasını yasaklayan düzenleyici engeller var. Ancak WFS, yönetmelikte lityum tespiti için köpeklerin kullanılmasına atıfta bulunmadığından, bunun çok büyük bir engel teşkil etmeyeceğinden emin.

Bay Clark, "WFS ve Diagnose, denemede Fransız makamlarıyla yakın bir şekilde çalıştı ve sonuçları diğer havacılık emniyeti ve güvenliği paydaşlarıyla paylaşmaktan mutluluk duyacaktır" dedi.

“Avrupa'da lityum tespiti için düzenleyici bir çerçeve yoktur ve bu nedenle herhangi bir düzenleme veya sınır yoktur. Ancak, faaliyet gerçekleşirken, düzenlenmiş bir ortam [kargo ambarları], uygun değerlendirme ve katılım tüm paydaşlarla birlikte gerçekleştirilmelidir.
"Bu, sürecin diğer güvenlik veya güvenlik gerekliliklerini olumsuz etkilememesini sağlamak için gereklidir" diye açıkladı.

#iatadgr #dgr #tehlikelimaddeler #shgm #iata #airlines #gozenairsecurity #igasecurity #iga #igatraining #utikad #und #tmdg #aircargo

bottom of page