top of page

Havayolları ve pil üreticileri daha sıkı yaptırımlar ve daha sert cezalar talep ediyor

Havayolları ve pil üreticileri daha sıkı yaptırımlar ve daha sert cezalar talep ediyor

Cenevre – Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), lityum pillerin taşınmasıyla ilgili uluslararası düzenlemelerin daha sıkı uygulanmasını talep etmek için lityum pil tedarik zincirinin liderleriyle ortaklık kurdu.
Dünyanın en büyük lityum pil üretim ve ihracat ülkeleri olan IATA, PRBA, ABD Şarj Edilebilir Pil Birliği, RECHARGE, Avrupa Gelişmiş Şarj Edilebilir ve Lityum Pil Birliği'ndeki Ticaret, Sanayi ve Ulaştırma Bakanları ve Sivil Havacılık Direktörlerine ortak bir mektupta, Küresel Göndericiler Forumu (GSF) ve Uluslararası Hava Kargo Birliği (TIACA), ilk gönderici ve pil üreticisi dahil olmak üzere menşe noktasında lityum pil güvenlik düzenlemelerinin uygulanması çağrısında bulundu.
Mektupta ayrıca, bir eyalette üretilen lityum pillerin başka bir eyaletten uçmak üzere bir sınırdan geçirildiği durumları ele almak için yargı bölgeleri arasında işbirliğine dayalı yaptırım girişimlerinin uygulanması çağrısında bulunuldu. Küresel dernekler ayrıca, düzenlemeleri ihlal edenlere önemli para cezaları ve hapis cezaları verilmesi çağrısında bulundu.
“Güvenlik havacılığın en büyük önceliğidir. Havayolları, nakliyeciler ve üreticiler, lityum pillerin güvenli bir şekilde taşınabilmesini sağlayan kurallar oluşturmak için çok çalıştı. Ancak kurallar, yalnızca önemli cezalarla uygulanır ve desteklenirse etkilidir. Hükümet yetkilileri, haydut üreticileri ve ihracatçıları düzenlemek için adım atmalı ve sorumluluk almalıdır. Tony Tyler IATA'nın Genel Müdürü ve CEO'su, uçak ve yolcu güvenliğini riske atan tehlikeli madde nakliye düzenlemelerinin aleni suistimalleri de suç haline getirilmelidir” dedi.
“Bir azınlığın eylemleri, meşru pil ve ürün üreticilerine olan güveni baltalamakla tehdit ediyor. Dünyanın en büyük lityum iyon ve lityum metal pil üreticilerinin çoğunu ve bu pillerle çalışan ürün üreticilerini temsil eden PRBA İcra Direktörü George A. Kerchner, bu, üyelerimiz için derin bir endişe konusu” dedi.
IATA ve PRBA, hükümetleri, sahtekar üreticiler ve nakliyeciler tarafından uluslararası düzenlemelerin kasıtlı olarak göz ardı edilmesinin yarattığı tehlikeye karşı durmaya ve seri suçluların kovuşturulmasını önleyen mevcut yasal boşlukları kapatmaya defalarca çağrıda bulundu. Yaptırım eksikliği, havayolları ve düzenleyiciler üzerindeki, uçaklardan her türlü lityum pil sevkiyatını tek taraflı olarak yasaklama baskısını artırıyor. Bu, küresel tedarik zincirlerinin ve tüketim mallarının maliyetini artıracak ve yasayı çiğneyenleri pillerin yanlış etiketlenmesini artırmaya teşvik ederek güvenlik ve güvenlik risklerini daha da artıracaktır.
“Uçaklarda lityum iyon pillerin sevkiyatına ilişkin bir yasak, hayati öneme sahip ve yaşamı iyileştiren tıbbi ekipmanların teslimatını yavaşlatarak hayatları riske atacak ve çok sayıda askeri uygulamanın lityum pillerle çalıştırılması nedeniyle birçok ülkenin güvenliğini tehlikeye atacaktır, "dedi Kerchner.
Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçin:
Kurumsal İletişim
Tel: +41 22 770 2967
E-posta: corpcomms@iata.org

bottom of page